info@larmont.pl al. Niepodległości 124/22, Warszawa +48 22 400 40 00

  • Polski
  • English

Folia stretch. ABC najważniejszych informacji o rodzajach folii stretch - Larmont

  • Strona główna
  • Folia stretch. ABC najważniejszych informacji o rodzajach folii stretch
Folia stretch. ABC najważniejszych informacji o rodzajach folii stretch

Folia stretch jest wykorzystywana w domu, garażu, warsztacie i wielu zakładach pracy. Jest przeznaczona do realizacji rozmaitych prac i zadań. Pozwala na pakowanie przesyłek, zabezpieczanie przedmiotów kruchych, owijanie produktów spożywczych. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje użytkowe na temat folii stretch – podpowiadamy jakie jej rodzaje można znaleźć na sklepowych półkach, do jakich zastosowań się nadają oraz jak należy używać konkretnego typu folii stretch.

Folia stretch ręczna – przeznaczenie i najważniejsze funkcje

Podstawowy podział obejmuje dwie kategorie – folie stretch obsługiwane ręcznie oraz maszynowo. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z foliami nawiniętymi na duże tuleje tekturowe, które obsługujemy ręcznie lub też przy wykorzystaniu niewielkich, manualnych dyspenserów. Ten typ folii przeznaczony jest do wykorzystania prywatnego, a także w niewielkich przedsiębiorstwach, o ograniczonym nakładzie pracy i ilości asortymentu.

Folia stretch ręczna jest cienka (mniej niż 20 µm), a jej rozciągliwość plasuje się na poziomie 75-140%. Dzięki temu nadaje się do pakowania ładunków lżejszych jak i cięższych – wystarczy jedynie zaaplikować odpowiednią względem nich ilość warstw folii.

Folia stretch maszynowa – kiedy warto stosować?

Do realizacji bardziej wymagających zadań lepszym wyborem będzie folia stretch maszynowa. Do jej obsługi konieczne będzie dysponowanie automatycznymi owijarkami, które pozwalają szybko i wydajnie owinąć niemal każdy typ przesyłki, także paletowanej. W ten sposób skróceniu ulega czas potrzebny na wykorzystanie folii do realizacji konkretnego zadania.

Zaletą folii stretch maszynowych jest ich zwiększona rozciągliwość, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane w pakowaniu przedmiotów dużych gabarytów, o skomplikowanych kształtach i odstających fragmentach. Rozciągliwość mieści się zazwyczaj na poziomie 190-240%. W wyborze folii maszynowej warto też zwrócić uwagę na rozmiar tulei, której długość może wynosić 510 lub 520 mm.

Z czego robi się folię stretch?

Głównym materiałem wykorzystywanym w produkcji folii stretch jest polietylen o obniżonej gęstości, a także kopolimer, fluoropolimer lub polipropylen. Dzięki nim folia odznacza się duża elastycznością, rozciągliwością oraz podatnością na kształtowanie pod wpływem temperatur. Produkcja folii stretch jest realizowana najczęściej metodą „rozdmuchiwania”, która pozwala uzyskać wysoką jakość folii, gwarantując jej odporność na uszkodzenia mechaniczne i przebicie.

Alternatywną jest metoda wylewu maszynowego (cast), polegająca na rozlewaniu surowca w sposób pozwalający na jego rozciąganie i schładzanie w specjalnych wytłaczarkach. Powstaje w ten sposób elastyczna i odporna na zerwanie folia. Metoda ta jest bardziej wydajna, a stworzona za jej pomocą folia jest zazwyczaj tańsza.

X