info@larmont.pl al. Niepodległości 124/22, Warszawa +48 22 400 40 00

  • Polski
  • English

Do czego służy taśma naprawcza?

Taśma naprawcza, znana również jako duct tape, to niezastąpione narzędzie w wielu zakładach i stanowiskach, pracy jak również w życiu codziennym. Nadaje się do wszechstronnego zastosowania – napraw, prac warsztatowych, majsterkowania, a także do różnych prac kreatywnych i plastycznych. W naszym krótkim wprowadzeniu skupiamy się na praktycznej stronie taśm naprawczych oraz wskazujemy na ich konwencjonalne i mniej standardowe zastosowania. Podpowiadamy jakie typy taśm naprawczych można znaleźć w sklepach dla majsterkowiczów oraz jakie możliwości oferują swoim użytkownikom.

Taśma naprawcza – ABC najważniejszych informacji

Taśma naprawcza to elastyczny materiał klejący. Zazwyczaj wykonana jest z folii LDPE (polietylen o niskiej gęstości) oraz specjalnej tkaniny (nylon, włókno szklane lub również poliester), pokrytych warstwą kleju. Jest to bardzo popularne narzędzie, powszechnie wykorzystywane w środowisku domowym, w warsztacie, garażu, a także w zakładach pracy, branży handlowej i wielu gałęziach przemysłu.

W zastosowaniu domowym, taśma naprawcza może być stosowana do uszczelniania i zabezpieczania pękniętych rur, przeciekających odpływów, a nawet do naprawy uszkodzonych kabli elektrycznych. Jest również przydatna w naprawie drobnych uszkodzeń niektórych urządzeń mechanicznych i elektronicznych, mebli, tapet czy powierzchni ścian.

W branży budowlanej taśma naprawcza ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest często stosowana do zabezpieczania powierzchni malarskich, maskowania wybranych obszarów lub profili, uszczelniania połączeń oraz do naprawy niewielkich pęknięć i ubytków w strukturze ścian. Taśma naprawcza jest przydatna w czasie wykonywania wielu prac wykończeniowych, w czasie montażu listew przypodłogowych oraz uszczelnianie spoin płytek.

Zakłady produkcyjne i przemysłowe wykorzystują taśmy naprawcze do wykonywania bieżących napraw i zabezpieczania uszkodzonych elementów. Za ich pomocą można stworzyć tymczasowe zabezpieczenie połączeń, przewodów, a także wykorzystać do znakowania dróg. Ponadto może być stosowania do maskowania powierzchni przed wykonaniem lakierowania.

Rodzaje dostępnych taśm naprawczych

Istnieje kilka typów taśm naprawczych, z których każda ma odmienne właściwości mechaniczne i ochronne. Pierwszym typem są taśmy wykonane wykonane z tworzywa sztucznego, najpowszechniejsze w użyciu. Są wytrzymałe, elastyczne i w zadowalającym stopniu odporne na oddziaływanie wilgoci. Mogą być stosowane w pracach naprawczych, remontowanych, kreatywnych.

Taśmy na tkaninie są elastyczne i wysoce kleiste. Wykorzystuje się je w czasie renowacji przedmiotów i obiektów wykonanych z niemal dowolnego typu materiału. Tworzy solidne i trwałe połączenie, dlatego może być wykorzystywana przy dosztukowywaniu brakujących części.

Spotkać możemy także taśmy aluminiowe, niezastąpione w przypadku napraw dotyczących obiektów metalowych. Taśmy aluminiowe posiadają właściwości antykorozyjne, co czyni je doskonałym wyborem w przypadku obiektów wykorzystywanych w środowisku mokrym lub wilgotnym. Mogą być stosowane w naprawie rynien, rur, odpływów, a także elementów układów klimatyzacji i wentylacji.

Poza wymienionymi wyróżnić można m.in. taśmy o właściwościach izolacyjnych, taśmy naprawcze-specjalistyczne oraz taśmy dwustronne.

X