info@larmont.pl al. Niepodległości 124/22, Warszawa +48 22 400 40 00

  • Polski
  • English

Gdzie wyrzucać folię stretch? Czyli jak prawidłowo zutylizować zużytą folię - Larmont

  • Strona główna
  • Gdzie wyrzucać folię stretch? Czyli jak prawidłowo zutylizować zużytą folię
Gdzie wyrzucać folię stretch Czyli jak prawidłowo zutylizować zużytą folię

Folia stretch jest materiałem powszechnie wykorzystywanym – tak w użytku prywatnym jak i profesjonalnym. Korzystamy z niej w garażu, warsztacie, kuchni, a także zakładach pracy, magazynach, halach produkcyjnych, sklepach. Wszędzie tam gdzie pojawia się potrzeba owinięcia danego przedmiotu lub przesyłki w elastyczny i rozciągliwy materiał, można bez przeszkód korzystać z folii stretch. W tym artykule skupiamy się na temacie związanym z jej utylizacją – podpowiadamy kiedy folia nie nadaje się już do dalszego użytku, w jaki sposób prawidłowo się jej pozbyć oraz czy folia stretch – pomimo, że produkowana z tworzyw sztucznych – może być ekologiczna.

Zużyta folia stretch – czyli kiedy folia nie nadaje się do dalszego użytku

Folia stretch jest wyrobem o uniwersalnym zastosowaniu i przeznaczonym do użytku w różnych warunkach środowiskowych. Jest ponadto wytrzymała, co sprzyja jej stosowaniu przez długi czas. Zapakowane w nią przesyłki i towary mogą być bez przeszkód przechowywane przez kilka miesięcy, w czasie których folia będzie pełnić swoje funkcje ochronne.

Choć wydaje się, że folia jest materiałem wielokrotnego użytku, to jednak od strony praktycznej sprawa wygląda inaczej. Po rozpakowaniu przesyłki lub palety, folia jest zazwyczaj rozciągnięta, a jej wyjściowa i równomierna powierzchnia ulega deformacji. Pojawiają się w niej pęknięcia lub przetarcia, które ograniczają jej użyteczność. Dlatego po każdym użyciu folie stretch powinny trafiać do kosza, a nie do ponownego wykorzystania.

Wbrew pozorom folia nie traci swoich właściwości użytkowych pod wpływem wilgotnego powietrza. Dlatego nawet jeśli dana tuleja z folią stretch uległa zamoczeniu lub była przechowywana w nieprawidłowych warunkach, wciąż powinna nadawać się do użytku.

Folia stretch i jej prawidłowy recykling

Folia stretch wykonywana jest z różnych typów tworzyw sztucznych, przede wszystkim polietylenu, kopolimeru, polipropylenu, fluoropolimeru. Niekiedy w procesie produkcji stosuje się także inne surowce i dodatki, na przykład substancje pozwalające uzyskać pożądany odcień folii. Niezależnie od ich obecności, folia stretch podpada pod kategorię plastiku, a po zużyciu należą ją umieścić w dedykowanym do tego koszu na śmieci o kolorze żółtym. Do kosza tego wrzucamy zarówno folie zerwane, jak i zabrudzone i mokre.

Folia stretch może z powodzeniem zostać wykorzystana ponownie do produkcji innych wyrobów z tworzyw syntetycznych. Tym bardziej, że wielu producentów folii stretch korzysta właśnie z materiałów odzyskanych w ramach recyklingu. Mogą one stanowić nawet 80% objętości ekologicznej folii.

Wbrew pozorom, folia ekologiczna nie jest gorszej jakości niż produkty stworzone z plastiku pierwszego użytku. Jeśli więc zależy Ci na ochronie środowiska poprzez ograniczenie niepotrzebnego zużycia plastiku, warto sięgać właśnie ekologiczne folie stretch, pochodzące od lokalnych dostawców.

X