info@larmont.pl al. Niepodległości 124/22, Warszawa +48 22 400 40 00

  • Polski
  • English

Jaką folię stretch wybrać? - Larmont

Jaką folię stretch wybrać

Ilość i jakość dostępnych folii stretch znacząco wzrosła w ostatnich latach. Oprócz konwencjonalnych wariantów folii znajdziemy także wersje o specjalistycznym przeznaczeniu, dedykowane do pakowania wybranego asortymentu lub też spełniające dodatkowe funkcje. W naszym krótkim wprowadzeniu w temat folii stretch dokonujemy szybkiego przeglądu dostępnych wyrobów. Podpowiadamy w czym tkwi różnica pomiędzy poszczególnymi foliami oraz jakimi kryteriami należy kierować się w czasie zakupów, by były udane.

Grubość i rozciągliwość folii stretch

Do najczęściej wybieranych zaliczamy folie stretch o grubości: 17, 20 i 23 µm. Inne rozmiary również są dostępne, jednak stosowane rzadziej. Wybór odpowiedniej grubości ma olbrzymie znaczenie w zabezpieczaniu asortymentu. W przypadku ciężkich przesyłek paletowanych oraz przedmiotów kruchych, podatnych na zniszczenie, warto wybierać folie grubsze. Cieńsze warianty można wykorzystać w mniej wymagających ładunkach. Do pakowania najlżejszych przedmiotów wystarczy natomiast folia typu pre-stretch, gruba na zaledwie 6-12 µm.

Im grubsza jest dana folia, tym trudniejsze będzie jej przebicie lub rozerwanie na skutek rozciągania. Warto więc dobierać grubość względem konkretnego ładunku i jego potrzeb, jaki pragniemy za pomocą folii zapakować.

Grubość folii przekłada się także na jej długość na pojedynczej rolce. Warto mieć to na uwadze i wybrać folię stretch nie tylko odpowiednio grubą, ale również długą. Przykładowo, jedna rolka folii o grubości 20 µm będzie długa na 160 metrów, ale już folia o grubości 23 µbm będzie miała tylko 140 m.

Rozciągliwość to również ważny parametr użytkowy, którego wartość mieści się zazwyczaj w przedziale od 120 do 400 procent. Im bardziej elastyczna i rozciągliwa będzie dana folia, tym większą stabilizację ładunku zagwarantuje. Ma to znaczenie zwłaszcza w czasie pakowania przedmiotów drobnicowych, o skomplikowanych kształtach oraz przesyłek paletowanych.

Kolor folii stretch a jej zastosowanie

Wbrew pozorom kolor folii stretch ma duży wpływ na jej przydatność do zastosowania w konkretnych branżach. Najczęściej spotykamy się z folią przezroczystą, w pełni prześwitującą, która pozwala zobaczyć owinięte w nią ładunki.

Do rzadziej stosowanych należą folie białe i czarne. Pierwsze z nich pozwalają na ochronę ładunku nie tylko przed wpływem wilgoci, ale również oddziaływaniem promieni świetlnych. Ma to duże znaczenie w przypadku przedmiotów wrażliwych, które wymagają ograniczonej ekspozycji na światło lub są podatne na przebarwienia.

Czarna folia stretch jest najlepszym sposobem na zamaskowanie owiniętego w nią ładunku. Zaliczana jest do kategorii folii kryjących, a rozkład czerni na jej powierzchni jest równomierny. Dzięki jej zastosowaniu żadna nieuprawniona osoba nie będzie mogła rozpoznać zawartości przesyłki.

Znajdziemy także folie o odmiennej kolorystyce, której użycie może być pomocne w czasie znakowania poszczególnych przesyłek lub konkretnych grup towarów.

X