info@larmont.pl al. Niepodległości 124/22, Warszawa +48 22 400 40 00

  • Polski
  • English

Jaki jest najlżejszy materiał opakowaniowy? - Larmont

Jaki jest najlżejszy materiał opakowaniowy

Lekkość materiału to jego istotna cecha, szczególnie gdy planujemy wykorzystać go w produkcji opakowań. Opakowania o niskiej wadze stosowane są w transporcie wszelkiego typu wyrobów, a także w ich składowaniu i ekspozycji. Dzięki niskiej wadze opakowania, koszty transportu maleją, a samo użytkowanie wyrobu – jego przenoszenie z miejsca na miejsce, rozpakowywanie, przechowywanie – jest mniej uciążliwe i absorbujące. W tym tekście prezentujemy listę najlżejszych materiałów opakowaniowych, za pomocą których można stworzyć pudełka o rozmaitym zastosowaniu i przeznaczeniu. Wskazujemy także na lidera rankingu materiałów lekkich, który może być z powodzeniem stosowany jako elastyczna forma opakowania.

Materiały lekkie – czyli jakie?

Często wykorzystywane materiały opakowaniowe to różnego typu tkaniny. Są elastyczne i zwiewne, co stanowi zarówno ich plus jak i pewne ograniczenie w produkcji opakowań. Przede wszystkim powstają z nich torby zakupowe, różnego typu worki do przenoszenia produktów o niskiej lub średniej wadze. Popularne są zarówno tkaniny naturalne – np. bawełna – jak i sztuczne, do których należy choćby poliester.

Papier jest również materiałem o niskiej wadze, a do tego cienkim i niezbyt objętościowym. Z tych powodów stosowany jest chętnie w produkcji kartonów o różnej konstrukcji i rozmiarze. Papier może zostać uformowany do postaci arkuszy kilkuwarstwowej tektury, z której wykrawa się pożądane kształty. Pomimo niskiej wagi, opakowania papierowe wykazują dość dużą odporność mechaniczną, co pozwala na ich wykorzystanie w transporcie np. elektroniki, książek, rzeczy osobistych.

Tworzywa sztuczne również należą do kategorii lekkich materiałów, szczególnie gdy mowa o cienkich warstwa folii polipropylenowych lub polietylenowych. Są elastyczne i łatwe w wykorzystaniu do pakowania rozmaitych wyrobów. Często stosuje się je do produkcji opakowań jednorazowych, w tym także opakowań, w których umieszczamy przekąski.

Do kategorii lekkich materiałów należy zaliczyć też aluminium. Choć jest to metal wykorzystywany w rozmaitych stopach, to jednak w formie czystej jest lekkim i łatwo poddającym się modelowaniu materiałów. Za pomocą aluminium tworzy się opakowania do przechowywania m.in. żywności, napojów oraz innych produktów wymagających separacji od warunków zewnętrznych.

Który materiał jest najlżejszy?

Warto podkreślić, że lekkość materiału często stanowi jego atut i idzie w parze tak z funkcjonalnością jak i możliwością swobodnego modelowania. Do najlżejszych materiałów opakowaniowych należy prawdopodobnie fola polietylenowa lub polipropylenowa. W zależności od konkretnego wybranego produktu, folia może być grupa na zaledwie 0,03 mm., czyli jest w przekroju prawie niezauważalny. Dzięki ich zastosowaniu, waga opakowanego produktu nie zwiększa się w sposób istotny, co ma znaczenie dla z perspektywy interesu producenta, jak i konsumenta nabywającego jego produkt.

X