info@larmont.pl al. Niepodległości 124/22, Warszawa +48 22 400 40 00

  • Polski
  • English

Jakie materiały stosowane są do produkcji opakowań? - Larmont

Jakie materiały stosowane są do produkcji opakowań

Opakowania to wyroby, na które często nie zwracamy uwagi, choć pełnią kluczową rolę w wielu sytuacjach i zadaniach. Opakowania mogą być wykonane z różnych grup materiałów, o odmiennej specyfikacji i właściwościach użytkowych. Z tych powodów warto przyjrzeć się bliżej opakowaniom, które stosujemy na co dzień, szczególnie jeśli będą miały bezpośredni kontakt z żywnością, wyrobami medycznymi lub farmaceutycznymi. W tym artykule przybliżamy tematykę materiałów wykorzystywanych w produkcji opakowań. Podpowiadamy jakie walory użytkowe niesie z sobą ich zastosowanie oraz kiedy warto wybierać konkretne typy opakowań, a kiedy lepiej zrezygnować na korzyść innego wyboru.

Opakowania kartonowe i ich zastosowanie

Papier, z którego powstaje tektura i karton, to chętnie wykorzystywany materiał. W produkcji opakowań stosuje się masę włóknistą, pozyskiwaną ze ścierek drzewnych lub też z samej celulozy. W trakcie produkcji papier wzbogacany jest o dodatkowe składniki, len, bawełnę, gips, skrobię ziemniaczaną, kredę lub inne dodatki zwiększające użyteczność ostatecznego produktu. Po odpowiednim uformowaniu masy i sklejeniu poszczególnych warstw powstają kartony, stosowane tak w składowaniu, transporcie, przeprowadzacze jak i wielu innych zadaniach. Choć kartony te nie są odporne na oddziaływania środowiskowe, to z uwagi na niską cenę i łatwą dostępność są często stosowane.

Tworzywa sztuczne w produkcji opakowań

Wśród tworzyw sztucznych popularne są HDPE, PVC, LDPE, które wykorzystuje się w tworzeniu opakowań foliowych, butelek oraz wielu innych. Opakowania takie znajdują się w obiegu przez cały czas, a ze względu na możliwość ich recyklingu są wykorzystywane ponownie. Dzięki temu mamy szansę ograniczyć zasięg szkodliwego wpływu plastiku na środowisko naturalne. Zaletą opakowań plastikowych jest szeroka dostępność i niska cena, a ponadto przejrzystość, wytrzymałość, odporność na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

Opakowania wykonane ze szkła

Opakowania szklane powstają w oparciu o szeroką gamę mieszanek, na które składają się piasek, soda, wapń oraz rozmaite dodatki. W trakcie obróbki termicznej, szkło jest modelowane do pożądanej postaci – formowane do kształtu butelek, słoików lub innych. Szkło jest pod tym względem neutralne i bezpieczne chemicznie – można przechowywać w nim kosmetyki, produkty spożywcze, wyroby farmaceutyczne oraz rozmaite grupy substancji wymagających odseparowania od warunków zewnętrznych.

Opakowania drewniane i inne

Materiały opakowaniowe to także drewno, a przede wszystkim powstała na jego bazie sklejka. Ponadto znajdziemy opakowania wykonane z forniru lub wikliny. Wyroby takie są zazwyczaj wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne do zerwania. Nawet po długotrwałym użytkowaniu zachowują stabilną konstrukcję.

Do pozostałych stosowanych materiałów opakowaniowych należą metale, aluminium, tekstylia, materiały kompozytowe oraz – coraz częściej spotykane – materiały biodegradowalne pochodzenia naturalnego.

X