info@larmont.pl al. Niepodległości 124/22, Warszawa +48 22 400 40 00

  • Polski
  • English

Rodzaje taśm klejących - Jaką taśmę wybrać?

Taśmy klejące wykonuje się najczęściej z papieru, tworzyw sztucznych lub tkanin pokrytych warstwą klejącą. W zależności od wykorzystanych materiałów i środków klejących, powstałe połączenie może być mniej lub bardziej trwałe. Najczęściej wykorzystywane są taśmy z klejami kauczukowymi lub akrylowymi, dedykowane do różnego typu zastosowań. Poniżej podpowiadamy jakie rodzaje taśm klejących można znaleźć na sklepowych półkach oraz po którą z nich warto sięgać, by wybór był trafiony.

Taśmy klejące a ich zastosowanie

Najważniejsze kryterium podziału dotyczy sposobu zastosowania taśmy klejącej. Wyróżniamy pod tym kątem taśmy pakowe, montażowe, remontowe, budowlane i oznaczeniowe. Pierwsze z nich stosuje się w czasie pakowania przesyłek – przede wszystkim kartonów tekturowych i z tworzyw sztucznych. Taśmy montażowe pozwalają na mocowanie różnego typu obiektów, bez konieczności stosowania dodatkowych klejów. Stosowane są w domowych i profesjonalnych warsztatach .

Taśmy remontowe stosuje się do osłaniania obiektów i krawędzi na czas malowania i wykonywania remontu. Taśmy budowlane tworzą natomiast solidną barierę przed oddziaływaniem wilgoci, chemikaliów i dostępem pyłków lub kurzu. Mogą być stosowane na zewnątrz, w wymagających warunkach. Taśmy oznaczeniowe przeznaczone są natomiast do oznaczania ciągów komunikacyjnych, poręczy, schodów i mają zazwyczaj intensywny kolor.

Wykorzystywane kleje w taśmach klejących

Klej to kluczowy składnik, mający największy wpływ na wytrzymałość i stopień przyczepności taśmy. Taśmy akrylowe posiadają oczywiście warstwę klejącego akrylu, nadającego się do przyklejania do niemal każdego typu powierzchni. Obecnie znaleźć możemy taśmy akrylowe o podwyższonej trwałości, odporne na intensywne promieniowanie UV i temperatury do 40 stopni C.

Taśmy z warstwą kauczuku syntetycznego warto wybierać do prac wymagających szybkiego ukończenia. Niemal natychmiast po naklejeniu, kauczuk syntetyczny tworzy stabilne i wytrzymałe połączenie. Są też bardziej odporne na szkodliwe oddziaływania – wilgoć oraz mróz. Można wykorzystywać je do zabezpieczania przesyłek i kartonów większych rozmiarów i ciężarze. Minusem jest ich wyższa cena.

Taśmy z kauczukiem naturalnym gwarantują najwyższą przyczepność względem wszelkiego typu powierzchni – także tych zupełnie gładkich i oszlifowanych. Są wytrzymałe, trudne do oderwania oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie oddzielają się od podłoża nawet w warunkach ekstremalnie niskich temperatur. Z tych powodów znajdują m.in. zastosowanie profesjonalne w wielu zakładach pracy i branżach – przy zaklejaniu przesyłek, zabezpieczaniu kartonów, pakowaniu ciężkich obiektów.

Rozmiary taśm klejących

W zależności od producenta i przeznaczenia, taśmy mogą być dostępne w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykamy taśmy biurowe szerokie na około 20mm. Taśmy pakowe mają zazwyczaj 48 mm szerokości. W takich samych rozmiarach dostępne są taśmy malarskie. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę także na długość taśmy znajdującej się na danej rolce i dostosować ten parametr do własnych potrzeb. Taśmy wykorzystywane do zabezpieczania przesyłek mają zazwyczaj 50-100m długości.

X